Hej, hej... Programisto, to kolejny artykuł dla Ciebie! Druga część artykułu na temat wzorców projektowych. Poznaj Adapter oraz Memento.
Każda z technologii, jak to pokazaliśmy w artykule [Trajektorie rozwoju technologicznego], znajduje się na pewnym etapie jej rozwoju. Rozważając transfer danej technologii (także IT) do przedsiębiorstwa powinniśmy brać pod uwagę jej gotowość oraz zdolność firmy do jej absorpcji, czyli wdrożenia.
Zdolność firmy do absorpcji technologii to jej umiejętność adaptacji dostępnych technologii w celu zwiększenia konkurencyjności i produktywności danego przedsiębiorstwa. Inaczej mówiąc, zdolność absorpcyjna firmy jest zbiorem praktyk i procesów organizacyjnych, dzięki którym firma pozyskuje i przyswaja (potencjalna zdolność), oraz przekształca i wykorzystuje (skonsumowana zdolność) wiedzę do tworzenia zmian w środowisku produkcyjnym firmy w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej.
Zdolność firmy do absorpcji
Na potrzeby niniejszego artykułu można założyć, iż zdolność firmy do absorpcji technologii jest odwrotnością poziomu trudności wdrożenia danej technologii, tzn. im umiejętności i kompetencje firmy we wdrażaniu danej technologii są większe, tym trudność wdrożenia może być teoretycznie mniejsza. W tym kontekście każda firma planująca transfer technologii powinna rozważyć, w jakim stopniu dane wdrożenie może wpłynąć na jej środowisko produkcyjne. Z punktu widzenia firmy przydatne może być rozważenie poziomu trudności wdrożenia danej technologii w firmie, które przedstawiono w Tab. 1 poniżej.
Podział poziomu trudności wdrożenia danej technologii w firmie
Poziom trudności |
Opis |
Wysoki (1) |
Przewidywany niezwykle wysoki poziom trudności. Wdrażana technologia związana z koniecznością zmian w prawie wszystkich procesach produkcyjnych i organizacyjnych firmy. Zmiana o charakterze systemowym – wdrożenie innowacji radykalnej w skali firmy.
|
Średnio- wyższy (2) |
Wdrożenie o charakterze kompleksowym, wprowadzające modyfikacje do wielu krytycznych procesów produkcyjnych firmy. Efektywne zaplanowanie wdrożenia wymaga tym samym znaczącego czasu i zaangażowania wszystkich kluczowych zasobów firmy. Zmiana, której charakter często uniemożliwia wycofanie się do stanu poprzedniego produkcji.
|
Średni (3) |
Zakładany średni poziom trudności w osiągnięciu założonych celów. Ryzykowne przedsięwzięcie – zmiana istotna dla ważnego fragmentu działalności biznesowej. W takim przedsięwzięciu wymagany jest do opracowania plan zapasowy i/lub plan wycofania zmian ze środowiska produkcyjnego.
|
Średnio-niższy (4) |
Przewidywany umiarkowany poziom trudności w transferze technologii. Zmiana wprowadzająca modyfikacje bądź usprawnienia do wybranego procesu produkcyjnego firmy. Podobne wdrożenia w firmie miały miejsce wcześniej, więc zakłada się, iż firma posiada ugruntowane kompetencje w zakresie efektywnego przeprowadzenia wdrożenia.
|
Niski (5) |
Wdrożenie o charakterze drobnej zmiany bądź modyfikacji, realizowane w sposób niezakłócający w żadnym stopniu krytycznych procesów produkcyjnych firmy.
|
Podsumowanie
Analizując związek pomiędzy gotowością technologii a trudnością jej wdrożenia w firmie (zdolnością danej firmy do absorpcji danej technologii), można zauważyć naturalną zależność polegającą na tym, że im technologia jest bardziej dojrzała (bardziej upowszechniona), tym firma jest bardziej zdolna do jej absorpcji (tym łatwiejsze jest jej wdrożenie) – patrz Rys. 1.
Rys. 1. Prawdopodobieństwo udanego wdrożenia technologii w zależności od gotowości technologii i zdolności firmy do absorpcji technologii (trudności wdrożenia).
Z praktyki INNOKREA warto zauważyć, iż nasze wdrożenia cechują się wykorzystaniem stabilnych, dobrze osadzonych w rynku, a zarazem nowoczesnych technologii IT. Wspieramy naszych klientów w absorpcji technologii IT poprzez m.in. efektywne prowadzenie projektów i szkolenia użytkowników końcowych. Tym samym nasze wdrożenia są skazane na sukces.