Hej, hej... Programisto, to kolejny artykuł dla Ciebie! Druga część artykułu na temat wzorców projektowych. Poznaj Adapter oraz Memento.
Digitalizacja i cyfryzacja procesów w firmie produkcyjnej staje się numerem jeden w sposobach na poprawę efektywności. Zauważalne są zmiany w podejściu do wdrażania technologii cyfrowych. Firmy produkcyjne w coraz większym stopniu stawiają na nowoczesne podejście do cyfrowej optymalizacji produkcji. W tym artykule dowiesz się:
- Jak aktualnie wygląda sytuacja wdrażania rozwiązań cyfrowych w polskim sektorze produkcyjnym?
- Na co wpływa digitalizacja i cyfryzacja procesów produkcyjnych?
- Czy firmy produkcyjne muszą być przygotowane na żmudny i złożony proces digitalizacji?
- Jak to wygląda digitalizacja w praktyce? Sprawdzone sposoby na podstawie case-study naszego klienta.
Jak aktualnie wygląda sytuacja wdrażania rozwiązań cyfrowych w polskim sektorze produkcyjnym?
Sytuacja dotycząca wdrażania rozwiązań cyfrowych w Polsce nie wygląda źle. Na ten moment widoczne jest przyspieszenie wdrażania technologii w sektorze produkcyjnym. Wyniki tegorocznej edycji raportu DIGI INDEX wskazują, że następuje zmiana podejścia firm do digitalizacji. Niepewność rynkowa spowodowana ostatnimi wydarzeniami, nie wpłynęła negatywnie na stosunek do digitalizacji przedsiębiorstw produkcyjnych, a wręcz przeciwnie, widoczne jest zwiększone zainteresowanie tym tematem. W 2022 roku wskaźnik DIGI INDEX wzrósł z 1,8 do 2,4 pkt. Wskaźnik ten określa podejście do digitalizacji w 4-punktowej skali. Rezultat poniżej 2 punktów oznacza bardzo niski wynik, nawołujący do pilnych wdrożeń. Przez ostatnie dwa lata mieliśmy w Polsce do czynienia właśnie z taką sytuacją. Wynik ten – mimo wciąż relatywnie niskiego stopnia cyfryzacji – jest bardzo pozytywnym sygnałem. Dowodzi, że większość firm przeszła już z etapu przygotowań do tworzenia podstaw cyfryzacji. Digitalizacja procesów jest dla wielu firm sposobem przygotowania się na trudniejsze czasy.
Na co wpływa digitalizacja i cyfryzacja procesów produkcyjnych?
Cyfryzacja procesów wpływa na całokształt działalności przedsiębiorstwa. Według firm, które wdrożyły digitalizację procesów produkcyjnych, głównymi korzyściami płynącymi z cyfryzacji są: oszczędność kosztów, wyższa wydajność, większe bezpieczeństwo. Efektem digitalizacji jest szybszy przepływ informacji, co ma bezpośredni wpływ na podniesienie współczynnika efektywności procesów w firmie. Zbieranie oraz odpowiednie przekazywanie danych usprawnia pracę firmy, prowadzi do zwiększenia elastyczności produkcji oraz optymalizację zasobów i redukcję strat. Firma produkcyjna dzięki digitalizacji może się dynamicznie rozwijać, nieustannie podnosić swoją konkurencyjność dzięki wdrażaniu lepszych standardów i obniżeniu kosztów.
Czy firmy produkcyjne muszą być przygotowane na żmudny i złożony proces digitalizacji?
Digitalizacja jest wieloetapowym procesem, który wymaga odpowiedniej strategii oraz zasobów. Niezbędne jest wsparcie i know-how ze strony doświadczonego partnera. Na podstawie zrealizowanego przez nas projektu dla firmy Mikrosystem możemy opisać realizację procesu zakończonego z sukcesem.
- Pierwszy etap to wstępne rozpoznanie. Ważnym elementem tego etapu jest obustronne zrozumienie procesów zachodzących w firmie, wybranie procesu, który będzie digitalizowany oraz dobór narzędzi. Współpraca z Microsystem rozpoczęła się od przygotowania propozycji oprogramowania mającego na celu wspieranie systemów kontroli dostępu.
- Drugi etap to studium optymalizacji. W tym etapie opracowaliśmy specyfikację funkcjonalną i architekturę dla nowego systemu. Pracowaliśmy w systemie zwinnym tzw. agile. Regularne spotkania zespołu projektowego pomogły w pokonywaniu bieżących wyzwań. Współpracując z Microsystem zbudowaliśmy narzędzie, które następnie z sukcesem wdrożyliśmy.
- Ostatnim etapem digitalizacji procesu jest wdrożenie. W zależności od rezultatów uzyskanych w dwóch poprzednich etapach proces wdrażania może trwać od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Efektem pracy była możliwość otwierania drzwi poprzez wykorzystanie biometrii twarzy. W tym rozwiązaniu zastosowaliśmy integrację z systemem kontroli dostępu. Stworzona aplikacja serwerowa oraz dwie aplikacje w technologiach C++/C#, dzięki zaangażowaniu całego zespołu i przyjętej metodyce prac, spełniły wszystkie oczekiwania.
Pracujesz w branży produkcyjnej lub budowlanej? Dowiedz się, co możesz zyskać dzięki digitalizacji procesów w Twojej firmie. Umów się na darmową i niezobowiązującą konsultację.