Zarządzanie tożsamością i dostępem użytkownika, czyli o co chodzi z IDP?
Czym jest tożsamość użytkownika? Z czego wynika potrzeba zarządzania dostępem w firmie? Jak działa tzw. IDP? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule.
Dzisiaj opowiemy Wam o tym, czym jest Kubernetes, o jego podstawowych możliwościach i dlaczego sam Docker to często za mało, aby prowadzić poważne środowisko produkcyjne. Jeśli nie masz jeszcze pełnej wiedzy o Dockerze, to polecamy nasze artykuły w tym temacie.
Jest on narzędziem orkiestracji kontenerów na dużą skalę niezależnie od dostawcy chmurowego. Pozwala na automatyczny deployment i zarządzanie kontenerami aplikacyjnymi. Jest narzędziem, które oferuje dużo więcej niż Docker. Można o nim myśleć jak o docker-compose z dodatkowymi funkcjami pozwalającym na pracę na wielu fizycznych maszynach. Warto także wspomnieć, że Kubernetes występuje w wielu wersjach jak np.:
Można wymienić ku temu kilka powodów jak np.:
Warto jednak wspomnieć, że istnieją także alternatywy do orkiestracji kontenerów jak np. AWS ECS (nie mylić z przedstawionym wyżej EKS) integrujące zarządzanie kontenerami z chmurą AWS. Porównanie Kubernetes do AWS ECS nie jest do końca trafne, ponieważ ECS opiera się na Docker Engine, a jego integracja z pozostałymi usługami AWS daje mu dodatkowe możliwości jak np. reset kontenera, autoscaling czy load-balancing, a także pozwala także na provisioning dodatkowych zasobów od AWS, co nie jest dostępne z poziomu Kubernetes. Wadą tego rozwiązania jest jednak zbytnie przywiązanie do dostawcy chmurowego, ponieważ konfiguracje yaml’owe dla ECS działają jedynie w ramach AWS, natomiast konfiguracje Kubernetes’owe działają niezależnie od dostawcy (o ile dostawca dostarcza odpowiednią wersję Kubernetes w ramach swojej infrastruktury).
Teraz, gdy już mamy pewną intuicję co do tego czym jest Kubernetes i jak różni się od Docker’a możemy przejść do omawiania podstawowych pojęć i klasyfikacji, których używamy rozmawiając o K8s.
Rysunek 1 – elementy klastra Kubernetes, źródło: medium.com
Podstawowy podział jaki można wyróżnić w przypadku Kubernetes to:
Czasem w Internecie można spotkać określenie, że warstwa kontroli jest jak mózg, a warstwa danych jak reszta ciała i wydaje się to dość trafnym porównaniem. W skład tych warstw wchodzą różne komponenty, które możemy zaobserwować na powyższym rysunku. Można więc powiedzieć, że na klaster (tj. grupę współpracujących ze sobą komputerów) Kubernetes składa się z warstwy kontrolnej złożonej z master nodes wewnątrz których są różne procesy i usługi do zarządzania oraz z warstwy danych (data plane), które składa się zwykle z większej ilości tzw. worker nodes wewnątrz których znajdują się odpowiedni komponenty.
W skład warstwy kontroli wchodzą:
Natomiast na warstwę danych składają się między innymi takie elementy jak:
Warto także wspomnieć o tym za co Kubernetes jest odpowiedzialny, a za co administrator/deweloper go obsługujący. Stworzenie klastra, uruchomienie odpowiednich serwisów czy odpowiednich zasobów jak np. cloud storage z którego będzie korzystał Kubernetes to odpowiedzialność dewelopera. Natomiast zarządzanie podami, skalowanie, dążenie do osiągnięcia odpowiedniego stanu wytyczonego w konfiguracji to zadanie dla Kubernetes.
To już wszystko, o czym chcieliśmy Wam opowiedzieć w ramach wprowadzenia. Koniecznie zapoznajcie się z naszymi artykułami na temat dobrych praktyk w Dockerze oraz samego Dockera, jeśli chcecie zbudować solidne podstawy pod rozumienie Kubernetes. Do usłyszenia za tydzień!
Zarządzanie tożsamością i dostępem użytkownika, czyli o co chodzi z IDP?
Czym jest tożsamość użytkownika? Z czego wynika potrzeba zarządzania dostępem w firmie? Jak działa tzw. IDP? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule.
Bezpieczeństwo
Hej, hej... Programisto, to kolejny artykuł dla Ciebie! Druga część artykułu na temat wzorców projektowych. Poznaj Adapter oraz Memento.
Programowanie
Programisto, to artykuł dla Ciebie! Łap garść przydatnych informacji na temat wzorców projektowych.
Programowanie