DevSecOps – czyli jak zadbać o bezpieczeństwo aplikacji w ramach procesu DevOps
Jak dbać o bezpieczeństwo produktu w ramach procesu DevOps? Czym są SASTy, DASTy i SCA i jak to wszystko może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa?
Proces wyboru technologii jest jednym z podstawowych etapów transferu technologii (w tym rozwiązań IT) do każdej firmy. Wybór jest poprzedzony analizą i oceną potrzeb technologicznych przedsiębiorstwa, której wyniki powinny dać odpowiedź na podstawowe pytanie:
Jeżeli technologia może być uzyskana ze źródeł wewnętrznych, problemem zwykle przestaje być wybór technologii. Dalsze działania związane z pozyskaniem technologii koncentrują się na ustaleniu, jak skutecznie i sprawnie wdrożyć do praktyki propozycję, której kształt nadają wewnętrzne możliwości i przyjęte standardy rozwiązań. Jeżeli natomiast potrzebną technologię należy pozyskać ze źródeł zewnętrznych, sprawa poprawności wyboru staje się jedną z kluczowych.
Pierwsze wskazówki pod adresem nowej technologii, która ma być pozyskana w drodze transferu z zewnątrz, przynosi audyt technologiczny, realizowany w ramach analiz, służących przygotowaniu celów i strategii technologicznej. Audyt technologiczny umożliwia (za S.Łobejko):
Wyniki audytu pozwalają określić wymagania pod adresem przyszłych technologii przedsiębiorstwa i podjąć stosowne poszukiwania. W tym celu penetrowane są różnorakie źródła informacji, które mają ułatwić podjęcie decyzji, jaką technologię wybrać, gdzie można ją znaleźć oraz jak ją pozyskać.
Pomocą w procesie oceny technologii pomóc może proces weryfikacji technologii, który przebiega w następujących etapach (za J. Wiśniewska):
Obok oceny racjonalności techniczno-ekonomicznej, przy wyborze technologii uwzględniać należy również aspiracje grup społecznych i wymogi ekologii, a w niektórych przypadkach nawet konsekwencje polityczne jej wdrożenia. Jak więc wynika z powyższego, proces wyboru i oceny technologii jest niezwykle złożony i wymaga różnorakiej wiedzy z wielu dziedzin i dyscyplin. Stąd też procesy audytu technologicznego przeprowadzają specjalnie do tego przygotowani audytorzy, wykorzystujący sprawdzone standardy postępowania.
Na wybór technologii przez przedsiębiorstwo wpływa również stopień jej znajomości przez firmę. Przykładowe podejście do wyboru technologii, w zależności od jej znajomości, przedstawiono na Rys. 1.
Jak wynika z powyższego rysunku, przy wysokiej znajomości technologii, dominuje pozyskiwanie rozwiązań poprzez opracowania własne bądź przejęcia firm. Przy znajomości średniej zaleca się pozyskiwanie technologii dzięki własnym opracowaniom, przejęciom oraz licencjom. Gdy znajomość technologii jest niewielka, samodzielne prace nad nią są wysoce ryzykowne. Stąd też w takich sytuacjach optymalna może być współpraca z partnerami zewnętrznymi w ramach spółki Joint Venture.
INNOKREA w ramach własnej działalności wspiera firmy w transferze technologii IT m.in. w formie outsourcingu pracowników tworzących oprogramowanie na rzecz klienta) oraz udziela licencji na wybrane rozwiązania IT (np. licencja na używanie systemu do aukcji zamkniętych).
Szerzej o zdolności firm do absorpcji technologii piszemy w następnej publikacji.
DevSecOps – czyli jak zadbać o bezpieczeństwo aplikacji w ramach procesu DevOps
Jak dbać o bezpieczeństwo produktu w ramach procesu DevOps? Czym są SASTy, DASTy i SCA i jak to wszystko może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa?
AdministracjaBezpieczeństwo
Zarządzanie tożsamością i dostępem użytkownika, czyli o co chodzi z IDP?
Czym jest tożsamość użytkownika? Z czego wynika potrzeba zarządzania dostępem w firmie? Jak działa tzw. IDP? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule.
Bezpieczeństwo
Hej, hej... Programisto, to kolejny artykuł dla Ciebie! Druga część artykułu na temat wzorców projektowych. Poznaj Adapter oraz Memento.
Programowanie